Muzik.8forum.Biz
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Piyango...

Piyango... Empty Piyango...

Mesaj tarafından Music iS LiFe C.tesi Mayıs 16, 2009 7:28 pm

.Onlar kucuk dort kisilik bir aileydiler,Bir Anadolu kasabasinda yasiyorlardi,ogullari lise ikiye kizlarida orta ikiye gidiyordu, ..Kendi evleri yoktu,kiralik iki odali bir evde yasiyorlardi,Aile reisi baba Hilmi bazen calisiyor, kimi zaman issiz geziyordu.Belirli bir meslegi yoktu.Insaatci bir hemserisi vardi o is alirsa Hilmiye’de biraz is veriyordu..Anne Nuriye- de aileyi yere vurmamak icin zaman zaman gundelik temizlikcilige gidiyordu,kazandigi uc bes kurusla cocuklarin okul masraflarina ve ailenin gecimine katkida bulunuyordu..

..Fakirdiler gunluk geciniyorlardi,Baba sigara iciyordu,bazende raki.Nuriyenin hayalinde iki goz de olsa kendilerine ait olacak bir eve sahip olmak vardi.Ama yasam korkunc ve acimasizdi,kendileri fakirlik icinde buyumuslerdi.neyin alinabilecegini neyin alinamiyacagini cok iyi biliyorlardi.Cocuklarsa her seyleri istiyorlardi, istedikleri olmayinca aileye asi geliyorlardi…Her seylere ragmen ele gune muhtac olmadan yasamlarini surduruyorlardi, mutlumuydular-mutsuzmuydular kendileride bilmiyorlardi—Ocagin uzerinde tencere kayniyor veYa$amlari devam ediyordu.
..Herkesin hayalleri oldugu gibi tabiki onlarinda hayalleri vardi ama hayaller parasiz seyler degildi,hayalleri gerceklestirmek icin paraya ihtiyac duyuluyordu,ne yazikki milyonlarca insan gibi onlarinda hayallerini gerceklestirecek paralari yoktu..Cocuklarinin cep telefonlarinin faturalarini bile odiyemiyorlardi..Hayallerin gercek olmasi icin bir yol vardi oda sans oyunlari oynamak..Hilmi bunu cok iyi biliyordu,zaman zaman lotto oynuyor zaman zamanda milli piyango bileti aliyordu,uzun yillar gecmesine ragmen henuz bir ikramiye kazanmamisti,belki bir gun kazanirim oynarsam bir sansim var oynamazsam oda yok deyip sans oyunlarina devam ediyordu.

..O Hafta sans topu alti milyon veriyordu,bayinin onunden gecerken makineye bir kac oyun cektirdi bileti cebine koydu,adam sende alti milyon bula bula benim gibi insaat amelesinimi bulacak diye soylenerek evine gitti..Cekilis gecesi tv,nin karsisina oturup bekledi ve cekilen numaralari bir kagida yazdi,sonra biletlerini kontrol etti,bir anda kendini heyecan basti,belinden asagi dogru bir sogukluk indi,gorduklerine inanamiyordu,butun numaralari bilmisti,koltugundan kalkip kazandik kazandik diye soylenmeye basladi,Nuriye ve cocuklar acaip acaip babalarina bakiyorlardi,Hilmi onlara donup lotto kazandik diye bagirdi, bir anda hepsi bir birlerine sarilip salonun ortasinda donmeye basladilar,ailedeki heyecan tavana vurmustu, herkesin kafasinda degisik seyler Yuzmeye basladi….Hilmi biraz sakinlestikten sonra. Acaba kac kisi bu numaralari bildi, alti milyonu sadece biz mi kazandik,yoksa baskalarimi da ortak diye dusunuyordu,gec saatlere kadar gozune uyku girmedi,kac kisinin bildigi sabahleyin belli olacakti..Kari koca yataga girip hem sevistiler hem agladilar eger buyuk para kazandilarsa hayatlarinda yep yeni bir devir basliyacakti.

..Sabahleyin erkenden uyanan Hilmi sabirsizlikla gazete bayisinin acilmasini bekledi ilk isi bir gazete alip lotto neticesini ogrenmek oldu evet numaralari dort kisi bilmisti ve kisi basina 1,5 milyon lira dusuyordu,buyuk paraydi,cok buyuk bir paraydi,bundan boyle kendisine Hilmi usta degil Hilmi bey diyeceklerdi.Gazeteyle eve donup karisi Nuriye’ye mujde Verdi gercekten zengin olmuslardi….Kucuk bir aile mitingi yapip bu olaydan kimselere bahsetmeme karari aldilar,cunku diger kazananlarin baslarina gelenleri biliyorlardi,her seye ragmen oglu ve kizi o gun okullarina cok degisik bir hava icinde gittiler..Kari koca oturup saatlerce ne yapacaklarini dusunduler Nuriye mutevazi bir kadindi,ben guzel bir daire istiyorum,ister parayi faize koyar faiziyle geciniriz,yada bir kac tane guzel daire alip onlarin kiralariyla geciniriz dedi..Hilmi ben Istanbula tasinmak istiyorum,kendi dairemizi orda aliriz orda yasariz.paramizi isletir faizini yeriz dedi.
..Nuriye kocasina guveniyordu,inaniyordu 20 yila yakin evliydiler,kocasi her seyi ondan daha iyi biliyordu,sonunda sen bilirsin ama alacagin dairenin tapusunu benim uzerime yap Hilmi dedi..
…Bir iki hafta sonra Hilmi ikramiye parasini aldi bir kismini vadeli Olarak bankaya yatirdi bir kismina acik hesap acti,iki hafta sonra Istanbula gidip Anadolu yakasinda orta halli bir daire aldi,Nuriyenin istekleri dogrultusunda daireyi karisinin uzerine yapti,yine Nuriyenin istedigi esyalarla daireyi donatti.Kisa bir zaman sonra ailece Istanbula tasindilar,Cocuklar istanbuldaki okullara yerlestiler.Hilmi bir muddet soferlik dersleri aldi,sonrada altina 0 dan bir araba cekti,bir anda butun aile nerden geldiklerini unutmus gacmise bir cizik atmis gibiydiler…Bu arada istanbuldaki hemserileri de cogalmaya basladi kimileri uzak akraba kimileri yakin koyluleriydiler,aile bayagi misafirferver olmustu,Gelenleri davetsiz misafirleri hic eksik olmuyordu,cogu zaman raki sofralari kuruluyor gec satlere kadar yenilip iciliyor sohbetler ediliyor,ama kimse onlari kendi evlerine davet edip sofra kurmuyordu.

…Oglunun ve kizinin ayri ayri bilgisayarlari oldu inter net’e baglandilar,oglu baba seneye ben kucuk bir jeep istiyorum diye isrtar ediyordu.Nuriye hanimda haftada bir gun eve gundelikci cagirip temizlik yaptirmaya basladi, Simdi madolyanin arka tarafindaydilar,yasamak guzel hayat guzeldi.Zaman zaman Nuriye Hilmiye cikisip adam en azindan bir kac daire al ve kiraya ver diyordu,Hilmi ise paramiz faizden iyi para getiriyor, dairelerin cok masraflari var kiracilarla ugrasmak zor,boylesi daha iyi diyordu.
..Para olunca dostlarda cok oluyordu..Hilmi hemserilerinden Kazim ile tanisti kisa bir zaman sonra can ciger oldular Kazim istanbulun kurduydu bilmedigi yer, girip cikmadigi mekan kalmamis gibiydi,Bir gun Hilmiye abi bir gece benimle gel seni yalanci cennete gotureyim dedi. Hilmi; aslanim disarlarda bizim gozumuz yok iceceksekde yiyeceksekde her sey evimizde olur dedi,Kazim- abi gidecegimiz yer bambaska,hoslanmazsan cikar eve donersin dedi..

.Iki aksam sonra Hilmi guzel elbiseler giydi.hani bir koylu kizina en guzel elbiseleri giydirseniz bile o her haliyle ben koyluyum der koylulugunu gosterir, Hilmide iyi elbiseler giydi ama her haliyle kendini tanitiyordu,Kazim onu meshur bir gece klubune goturdu,yediler ictiler dans edenleri seyrettiler,Hilmi kendine bakinca buraya uymadigini anladi,tabiki faturayi da kendi odedi, burda raki servisi yoktu viski sampanya,rum iyi sarap gibi pahali ickiler vardi..
..Iki gece sonra Hilmi yalniz olarak buraya geldi,garsonlar kendisine buyurun efendim diyorlardi,koltuklari kabardi,birazcik icti,sonra karsida yalniz basina outran kadina gozu ilisti,sahane bir kadindi ve masum masum ickisini yudumluyordu.Ickisini tazelemek icin garsonu cagirdi ve ayni zamanda karsida outran kadini isaret edip o bayan kimdir diye sordu, Garson aman abi dikkatli ol, o kadin bir avcidir,parali erkeklerin avcisidir,adamlarin paralarini yer sonra birakir dedi.
..Hilmi her iki aksamda bir bu gee klubune dusmeye basladi,para avcisi kadina hayran olmustu ama kadinlara yedirecek param yok diyordu,bir aksam o kadini masasina davet etti,kadin reddetmedi,tanistilar Kadinin adi Emeldi,uyanik kadindi,karsisinda parali bir kelek oldugunu anlamakda gecikmedi,Kendini tiyatro sanatcisi olarak tanitti,ama bu an issizdi,menajeri cok yakinda yeni bir kontrat imzalamak uzereydi..Emel rolunu guzel oynuyordu,kisa bir zaman sonra arkadas oldular,Emel Hilmiyi sevdigini soyluyordu,Hilmi yahu ben evli erkegim yakismaz diyordu ama Emel olsun Hayatim evli erkeklerinde sevmeye hakki vardir diyordu…Hilmi karisi Nuriyeyi ihmal edip bir cok gun ve gecelerini Emelle gecirmeye basladi, Emel ona hep benim ayicigim tatli ayicigim diyordu,oda alismisti ses cikarmiyordu,Emel bir kac gun Hilmi den uzaklasti, Hilmiyi atesbasti kadina ne olmustu,tutulmustu bu kadina,Gece klubundeki garson emelin para avcisi oldugunu soylemisti, ama inanmiyordu,Emel cilve ve nazla Hilmiden guzel Bir daire ve bir araba kopardi,ayni zamanda cok masrafli kadindi,guzel giysiler pahali parfumler aldiriyordu,bir berbere gitmesi bile bir kac yuz liraya maal oluyordu
.
..Bes alti ay kladar Emelle yasadilar,bu arada Nuriye kocasina bosanma davasi acti,istanbula gelince kocasi cok degismisti,kocasinin para harcamalarini onlemek istiyor ama caresiz kaliyordu.Kocasi istanbulun renkli hayatina kendini kaptirmisti,bir yandan da suratli bir sekilde paralari eriyordu..
Nuriye ve cocuklar bir sey isteyince kiyameti kopariyordu…Bir zaman sonra Emel,in masrafli bir kadin oldugunu anlayip kadini birakti zaten kadin alacagini almisti. Daha Sonra.Nesli,Nuran,Feride sirayla hayatina girdiler,hepsiyle hizli bir hayat yasadi,tabiki parasiz hizli bir hayat olmuyordu,kadinlardan tat alabilmek icin para harcamasi lazimdi.Bir yila kalmadan 20 yillik esi Nuriyeden ayrildi,ayrilan Nuriyeydi,sikayetci olmadi etrafinda bir suru kadin vardi.kimi zaman sevdigi kadinlarin evinde kaliyor kimi zaman otellerde yatiyordu, Istanbulda yasamak cok guzeldi, fakir ve parasiz kaldigi gunlerin intikamini aliyordu sanki..Kadinlarin istekleride hic bitmiyordu devamli istiyorlardi..

..Bir gun bankaya gidip para cekmek istedi,ne kadar istedigini soyleyince veznedar hesabi kontrol etti ve bu kadar paraniz yok efendim sadece 3 bin liraniz kalmis dedi.Veznedarin soyledigine inanamiyordu birbucuk sene evvel buraya birbucuk milyona yakin para yatirmisti, uc bin lirayi aldi iki gun sonra bes kurussuz kaldi,bir otobus duragi kanapesine oturup kara kara dusunmeye basladi,cebinde eve gidecek otobus parasi bile yoktu, sonra hangi eve gidecegim diye dusundu..Bir bucuk saat yuruyup Nuriyenin oturdugu daireye geldi,bu daireyi ona kendi almisti…Kapi zilini caldi,intercomdan kimsiniz diye ses geldi, kapiyi ac Nuriye ben Hilmiyim dedi, Nuriye defol burdan ben seni tanimiyorum,simdiye kadar parani kimlere yedirdiysen onlarin yanina git dedi. Hilmi yalvaririm Nuriye kapiyi ac ben ac ve susuzum dedi, Nuriye- yanimda nisanlim Halil var yakinda evlenecegiz, daha rahatsiz edersen polis cagiririm dedi..
..Hilmi yikilmisti caresizdi, karni acti yatacak yeri yoktu,etrafinda dalkavuk kimse kalmamisti,lottodan kazandigi birbucuk milyonu bir bucuk yilda tuketmisti,karisini ve cocuklarini kaybetmisti..Sakin sessiz keske o paralar cikmasaydi keske o paralar cikmasydi diye soylene soylene ana cadde kenarinda yurumeye devam etti sagina soluna bakti yukardan asagi cok hizli bir minibus geliyordu,araba yaklasinca bir anda kendini aracin onune atti..

Sabah gazeteleri kendini munubusun onune atip intihar eden adamdan bahsediyordu.

Sir ako tarafindan yazilmisti
Okuyanlara yuzlerce tesekkurler
16 mayis 2009 sydney
Music iS LiFe
Music iS LiFe
[Music iS LiFe]
[Music iS LiFe]

https://muzik.forumtwilight.com